Tipy ako zabaviť deti doma

Tieto dni sú pre všetkých náročnejšie. Byť zavretí v byte spolu s deťmi na tak veľa dní je naozaj náročné. Ale určite nie nezvládnuteľné. Tí, čo máte dom so záhradou to máte vyhraté. Aj balkón v byte je pri tejto situácii veľkou výhrou :). Ak nemáte ani jedno, tak odporúčame veľa vetrať. Čerstvý vzduch naozaj pomôže myslieť pozitívne a človeka dobíja. A skúste raz za deň vyjsť von (resp. odviesť sa autom) s deťmi na miesto mimo ľudí a trochu sa nadýchať čerstvého vzduchu a pobehať si.

Povedali sme si, že sa treba povzbudzovať a inšpirovať navzájom a pripravili sme si pre vás zopár tipov ako môžete deti doma zabaviť :).

Začneme takými jednoduchými tipmi, pri ktorých nepotrebujete žiadne hračky. Tipy budú aj rôzne praktické a kreatívne. A nakoniec samozrejme aj hracie a tvorivé.

BUNKER

Nechajte deti, nech si doma postavia bunker. Podľa možností vášho bytu. Pod jedálenským stolom, z pospájaných jedálenských stoličiek, zo sedačky, z poschodovej postele… Deti si tam navláčia obľúbené veci, baterku, lampičku. Neporiadok neriešte. Nechajte ich tvoriť a zažívať dobrodružstvo. Táto zábava je jednoznačne minimálne na hodinku :).

PEČENIE

Spoločné varenie a pečenie už mnohí určite praktizujete. Skúste niečo, pri čom by deti mohli byť viac kreatívne. Napríklad si spravte jednoduchú pizzu. Do rôznych mištičiek si pripravte viaceré ingrediencie na „ozdobovanie“ pizze. Spravte deťom na plech mini pizze a nechajte ich samé dorobiť ich. Alebo si spravte palacinky a zabavte sa pri ich kreatívnom servírovaní na tanieri. Nemusí tvoriť predsa len maminka :).

Zdroj obrázkov: IG neplechanaplechu

UPRATOVANIE

Nič kreatívne ale deti sa radi cítia dôležito a potrebne. A z vlastnej skúsenosti vieme, že hlavne tie menšie milujú pocit, keď vedia, že vám pomohli. Hlavne sa im nebojte zveriť vlastnú špongiu, vodu, handričku. Myslím, že vymyslieť, čo by ste mohli každý deň upratať nebude problém. Stanovte si rituál, že každý deň, napríklad od 10tej upracete spolu nejakú malú časť z bytu.

HRA S VODOU

Voda je element, ktorý u deti vzbudzuje veľkú kreativitu. Napustite deťom vodu do lavóra alebo do väčších misiek a nechajte ich, nech si tam kúpu zvieratká, bábiky, dinosaurov. Čokoľvek, čo majú obľúbené. Nech sa zahrajú na kúpalisku, plavecký výcvik, kadernícky salón. Alebo im dajte nech v ňom poumývajú postupne všetky lego duplo dieliky, alebo iné malé hračky. Tiež zábava nadlho. A ešte aj prospešná :).

PRÍRODNÁ FARMA

Pri najbližšej prechádzke si pozbierajte vonku kamienky, kôru, trochu hliny alebo iné veci z prírody, ktoré vám hneď nezvädnú. Doma si zoberte nejakú nepoužívanú krabicu alebo debničku a spravte si z nej farmu pre zvieratká. Stavím sa, že polovica z vás má doma nejaké malé zvieratká, postavičky, dinosaurov. Kreativite sa medze nekladú :).

Zdroj obrázkov: Pinterest

TVORENIE Z TOALETNEJ ROLKY A ODTLAČKOV RUKY

Na tvoriace nápady s deťmi existuje viacero skvelých instagramových maminkovských profilov :). Alebo vám postačí Pinterest. Z toaletnej rolky môžete s deťmi vytvoriť postavičky, zvieratká, necháte ich deťom len tak pokresliť, polepiť. Alebo si na papier obkreslite ruku, prípadne si ju natrite prstovou farbou a odtlačte na papier. A potom z nej dokresľujte rôzne zvieratká.

Zdroj obrázkov: Pinterest
Zdroj obrázkov: Pinterest

Takéto kreatívne hry je určite dobré prestriedať aj s klasikou. Stavanie LEGA, kociek, kreslenie, pečiatkovanie. Hra s plastelínou, s prstovými farbami, nalepovanie a v neposlednom rade čítanie.

SPOLOČENSKÉ HRY, PEXESO, PUZZLE
Čas strávený doma je skvelou príležitosťou povenovať sa deťom intenzívnejšie a oprášiť rôzne spoločenské hry. Čo u vás vyhráva? Pre deti od 2 rokov sú najlepšie jednoduché puzzle a môžete začať aj s pexesom. Naše obľúbené sú od kvalitnej značky PetitCollage, ktorá má naozaj široký výber. So staršími deťmi si zahrajte karty, človeče nehnevaj sa alebo iné logické spoločenské hry.

MAGNETICKÉ HRY
Našou obľúbenou zábavkou sú magnetky. Rôzne magnetické sady využívame pri cestovaní, pri čakaní u doktora, v reštaurácii, kdekoľvek kde je nutné čakať. Ale taktiež doma. Ponuka Petit Collage je v tejto kategórii snáď neprekonateľná a naše obľúbené nájdete TU. Deti môžu napríklad obliekať rozprávkové postavičky. Alebo sa hrať na návštevu u zverolekára. Ak milujú zvieratká, tak sa im hodí sada Zvierací dom a vesmírnym fanúšikom zas Vesmírne magnetické puzzle.

ROLOVÉ HRY

Zahrajte sa na kadernícky salón, na doktora, na holiča, na trénera. Takýchto povolaní sa dá vymyslieť viacero a roly si môžete s deťmi striedať. K niektorým môžete využiť rôzne detské sady na hranie ak máte. Doktorský kufrík, make up kufrík a podobne. U nás nájdete aj menej obvyklý veterinársky setsadu pre domácich maznáčikov :).

UČTE SA PÍSMENKÁ

S predškolákmi môžete tento čas využiť napríklad aj na učenie abecedy. Prípadne slovíčiek v cudzom jazyku, ak je na to Váš drobec už zvyknutý. Nájdete u nás na to perfektné pomôcky. Magnetickú tabuľku s kartičkami v 4 jazykoch a s písmenkovými magnetkami. Pre menších Drevenú vkladaciu abecedu, ktorá má tiež predlohy v 4 jazykoch :). A taktiež Plan Toys Abecedu, ktorá obsahuje vrecúško, 26 písmeniek a 26 obojstranných kartičiek.

Určite nemajte veľké očakávania, že dieťa pri každej aktivite strávi hodinu. Niečo ho bude baviť dlhšie, niečo kratšie. Hlavne ho nechajte hrať sa aj samé, tvoriť a vymýšľať. A nudiť sa tiež nie je na škodu :). Nemusíte mu hneď bežať naproti a vymýšľať aktivity.

Veríme, že vám inšpirácie padli vhod a objavili ste aj niečo nové.

Želáme veľa veľa zdravia a trpezlivosti!

Buďme zodpovední a ostaňme doma,

Nina a Katka

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.